HİZMETLERİMİZ

Bizi Takip Edin!


Boyasız Göçük Düzeltme Çalışmalarımızı, yaptığımız işlerimizin görüntülerini ve bizden haberleri anında öğrenmek ve gelişmeleri takip etmek için sayfamızı beğenmeniz yeterli.

Kaporta Göçük Düzeltme Nasıl Yapılır?

Boyasız kaporta göçük düzeltme işleminde, üzerinde göçük bulunan panelin arkasına özel aletlerle ulaşılır dışa doğru masaj yöntemi ile göçük düzeltilir.

Kaporta Göçük Düzeltme Nasıl Yapılır?

Boyasız kaporta göçük düzeltme araçta dış darbeler sonucu araçların kaporta aksamları üzerinde meydana gelen boyanın zarar görmediği ve genellikle 5 cm çap ölçüsüne kadar kaporta göçüklerinin Amerikan takımlarıyla özel el aletleri ile aracın orijinal boyasına zarar vermeden düzeltilerek eski haline getirilme tekniği ve sanatıdır.

Bu vakumlama teknıği ile aracın orijinalliği bozulmaz, ikinci el satışında değer kaybına uğramaz. Düzeltme işleminden tatminkar bir sonuç alınabilmesi için kaportada göçük bölgesindeki saçın uzamamış ve boyanın zarar görmemiş olması gerekir. Daha önce hasar görmüş, macunlanıp boyanmış saç veya alüminyum alaşımlı paneller üzerindeki göçüklerin giderilmesinde vakumlama tekniği kullanılmaz Böyle durumlarda macunun ve boyanın çatlama ihtimali çok yüksektir.

Boyasız kaporta göçük düzeltme işleminde, üzerinde göçük bulunan panelin arkasına özel aletlerle ulaşılır dışa doğru masaj yöntemi ile göçük düzeltilir. Dünyada üretilen araçların panel arkalarına ulaşılabilme oranı % 89 ile 95 mertebesindedir. Ancak, onarımı, Boyasız Kaporta Göçük Düzeltme tekniği ile yapılamayan kaporta göçükleri geleneksel yöntemlerle düzeltilip, boyanmak durumundadır.

İngilizcesi PDR (Paintless Dent Repair) olarak ifade edilen boyasız kaporta göçük düzeltme, tamiri, onarımı işlemi karmaşık olmayan birkaç aletle yapılan çok zaman almayan ama yine de ustalık gerektiren bir işlemdir. Hem alüminyum ve çelik paneller de kullanılan bu sistem daha çok dolu hasarı, kapı göçükleri, boyası bozulmayan küçük ya da geniş hacimli içeri göçüklerde kullanılır.

Dolu Yağışı Göçükleri

Dolu yağması gibi ceviz büyüklüğünde aniden bastıran farkına varmadığımız ve önlemini alamadığımız durumlarda aracın birçok yerinde küçük de aracın tavanında, kaputunda yada farklı yerlerinde içe doğru göçükler, girintiler oluşabilir. Böyle bir durumda aracın her tarafına çekiç vurdurmak aracın değerini oldukça düşürecektir.

Aracın doluya maruz kalması veya başka hangi sebeple olursa olsun oluşan aracın boyasını etkilememiş kazalar boyasız kaporta düzletme işlemi ile yaptırılabilir. Burada dikkat edilmesi gereken hasarlı olan bölgenin daha öncesinden macun, boya gibi işlem yapılmamalıdır. Çünkü hasarlı olan bölgede daha önce macun ve boya varsa kaporta ezik, göçük düzeltme işleminde bu boya çatlama veya dökülme ihtimali yüksektir.

Boyasız göçük giderme işlemi, araçta meydana gelmiş olan küçük çaplı hasarlar için uygulanan çeşitli ekipmanlar kullanılarak yapılan düzeltme işlemidir. Ustaların el yeteneğine kalmış farklı teknikler ile uygulanabilir.

İlk olarak masaj yöntemi adı verilen uygulama esnasında kullanılan çeşitli çubuklar aracılığı ile araçta olan çöküntü dışarıya doğru itilerek düzeltilmek amaçlanmıştır. Boyasız göçük giderme işlemi esnasında araca hassas davranılmalıdır ki daha fazla hasar oluşmasın. Bunun içinde daha farklı araç ve gereçlere ihtiyaç duyulabilir.

En çok yardımcı olan gereçlerden biri ise uzun çubuklardır. Uzun çubuklar çökmenin düzeltilmesinde büyük rol oynar. Bu işlemin diğer avantajlı özelliği ise aracın tümünün boyanmamasıdır. Sorun kısa sürede çözülür yaklaşık 2 saat gibi bir sürede araç eski haline getirilir. Tabi bu işlemden sonra pasta cila yapmak gerekmektedir. Boyasız göçük düzeltme işlemi aracın kazadan sonra değer kaybetmesini düşünürsek gayet cüzi bir fiyatla karşılaşabiliriz.

Dilerseniz tüm paylaşımlarımızı buradaki FACEBOOK sayfamızı beğenerek takip edebilirsiniz.

whatsapp